Audyt Energetyczny

Czym jest, jakie są jego zalety i dlaczego warto go robić?

Planując robić jesienne porządki oraz przygotowując się już do nadchodzącej zimy, warto pomyśleć o przeprowadzeniu audytu energetycznego dla siedziby naszej firmy.

Czym jest audyt energetyczny?

Audyt energetyczny jako ekspertyza budowlana, określa nam zakres oraz parametry techniczne i ekonomiczne prac, prowadzących do zmniejszenia zapotrzebowania na ciepło budynku. Pomaga nam określić faktyczny i aktualny stan danego budynku oraz jakie koszty ponosimy w związku z obecnymi warunkami. Dzięki takiej wiedzy, audytorzy i specjaliści prowadzący inspekcję

w stanie wskazać elementy do zmiany lub modernizacji, aby osiągnąć korzyści w postaci zaoszczędzonych środków i poprawy stanu faktycznego. Dodatkowo do całej dokumentacji, dostarczają nam rozwiązania techniczne jakie zastosować oraz koszty, które musimy ponieść przy modernizacji.

Jak go przeprowadzić?

Do przeprowadzenia dokładnego audytu, niezbędny jest wybór odpowiedniego audytora, który posłuży nam przy wybraniu najlepszej opcji modernizacji naszego budynku. Następnie, już z wybranym audytorem, należy się umówić się na spotkanie, podczas którego musimy przekazać mu niezbędną dokumentację naszego budynku mieszkalnego. Pozwoli mu to poznać szerzej materiały, z których są wykonane poszczególne elementy oraz ewentualne wcześniejsze przeróbki, prowadzące do ewentualnych utrudnień w prowadzeniu robót modernizacyjnych.

 

Audytor energetyczny ocenia także obecny system ogrzewania i wentylacji budynku oraz dostarczania i ogrzewania wody. Na podstawie tych danych przedstawia nam możliwości alternatywnych systemów zaopatrzenia w ciepło jak np. wymianę obecnego kotła grzewczego, podłączenie budynku do sieci grzewczej czy montaż paneli fotowoltanicznych.

Jak to sfinansować?

Bardzo ważnym czynnikiem wiążącym termomodernizację naszego domu, są nasze obecne koszta, jakie ponosimy w tym zakresie. Jest to o tyle istotne, aby móc dostosować najlepsze wyjście pod względem również ekonomicznym dla nas. Dla właściciela istotne jest również obliczenie kosztu robót, które będzie trzeba wykonać, a porównując te koszty z oszczędnościami, ocenia się opłacalność termomodernizacji.

Aż do 90% środków, możemy pozyskać z programu dofinansowującego, przeprowadzanego przez naszą firmę. Pozostałą część możemy pokryć z własnej kieszeni, bądź przy większych kwotach, wnieść o pożyczkę do banku.

Czy warto?

Na podstawie tych obliczeń audytor określa i porównuje koszty, jakie są ponoszone obecnie i jakie będą po wykonaniu ulepszeń i termomodernizacji, a więc jakie będą oszczędności. Może on podawać dwa lub więcej wariantów realizacji termomodernizacji różniących się zakresem robót i kosztem, ale powinien wskazywać wariant dla nas najkorzystniejszy. Ostateczną decyzję jednak musimy podjąć sami.

*Jeśli masz dodatkowe pytania odnośnie przeprowadzania audytów energetycznych, skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści z chęcią udzielą odpowiedzi i pomogą podjąć właściwą decyzję. Pamiętaj, że z MBony otrzymasz nawet do 90% dotacji na planowany audyt.

Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookies, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Pliki cookies są stosowane w szczególności w celach prawidłowego świadczenia usług, analiz, statystyk. Więcej informacji o tym, a także o możliwości zmiany ustawień i uzyskasz w Polityce Prywatności Polityka Prywatności and Regulamin

Verified by MonsterInsights