Rozpieściliśmy się. A dokładnie rozpieściła nas Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Programy dotacyjne mBony w końcowej fazie i cały program mBony Plus realizowane są w nowoczesnym systemie z wysokim poziomem automatyzacji, powiadomień i z wprowadzeniem (w końcu!) podpisywania umów wszelkimi dostępnymi formatami podpisów elektronicznych.
Program mBon Plus został uruchomiony 15 kwietnia 2020 a pierwsza tura naborów zamknięta 5 maja 2020 (dobra wiadomość dla naszych obecnych i przyszłych klientów – program jest rozpisany na trzy lata, więc nie jest to koniec programu).
Wracając do naszego rozpieszczenia – jak informowaliśmy w Social Media – pierwsze zaakceptowane wnioski o dotacje Agencja udostępniła naszym klientom już po czterech dniach od złożenia wniosku. Dziś mija piętnasty dzień od zamknięcia naborów i wiele wniosków wciąż ma status „oczekujących na weryfikację”. Przy wcześniejszych czterech dniach – widzimy już niepokój naszych klientów.
Podkreślam teraz, że opieramy się na pewnych szacunkach, rozmowach z konkurencją i firmami partnerskimi oraz szacunkach samego MARR S.A. Zapis w regulaminie dotacji mówi, że dotacjami zostanie objęte około 1.900 firm z subregionu krakowskiego. Liczba ta przypada na kwotę dotacji 54 mln PLN. W pierwszych dniach naborów kierowaliśmy się tzw ID wniosku widocznym podczas rejestracji, niemniej nie było to miarodajne, gdyż część numeracji była zwiększana o tzw. wnioski techniczne. Pomyliliśmy się niewiele. Gdy numeracja wniosków osiągnęła 1.800 – MARR S.A. ogłosiła termin zakończenia naborów na 5 maja 2020. Finalnie pod koniec rejestracji widzieliśmy numerację w okolicy 2.300 wniosków.
Do czego zmierzam – ostatnie dni naboru to wzrost w trzy dni z 1.800 do 2.300 wniosków (przy 1.800 wcześniej w dwa tygodnie). Podkreślam, że kieruję się poszlakami – numerze id, szacunkami kwot itp. Wniosek jest taki, że 25% wniosków spłynęło w ostatnich dniach od klientów, którzy czekali i się zastanawiali. Dlaczego te wnioski wciąż są w analizie i weryfikacji? Jest to nasza teza i teoria – spora część dotacji w poprzednich naborach nie doszła do skutku. Sami widzimy, że część klientów finalnie nie podpisuje umowy dotacji – czyli zablokowała kwotę dotacyjną ale finalnie nie wzięła jej (Liczę, że MARR wprowadzi jakąś priorytetyzację wniosków pod tym kątem w następnych turach i firmy składające wnioski bez realizacji będą rozpatrywane na końcu. Co prawda może też to być polem do nadużyć). Zakładam więc, że z doświadczenia poprzednich edycji – przyjęto więcej wniosków niż jest środków i wnioski będą pozytywnie weryfikowane wraz z procesem podpisywania (a konkretnie niepodpisywania) umów przez innych beneficjentów dotacji. Osobiście rozumiem i popieram takie działanie – szkoda tracić środki dotacyjne i rozpisywać dodatkowe nabory.
Co jeszcze konkretnie się dzieje i czemu wniosek jest „w weryfikacji”? Nie zapominajmy o szacunkowych 1.800 firmach które składały wnioski przed ogłoszeniem zakończenia naboru. Przechodzą one teraz proces, który będzie przechodził każdy po złożeniu wniosku, a proces ten też jest rozłożony w czasie. MARR skupia się na zawarciu umów ze zdecydowanymi beneficjentami (bardzo się cieszę, że zmierzamy w instytucjach państwowych do logicznych wniosków optymalizacji efektów). Co się dzieje z Państwa wnioskiem gdy zostanie on już zweryfikowany? Opisuję poniżej:
- W systemie mBonplus zostaje państwu udostępniona umowa wraz z załącznikami w formie PFD (łącznie 4 pliki). MARR oczekuje maksymalnie 21 dni kalendarzowych na pobranie plików i podpisanie ich elektronicznie a następnie wgranie do systemu mBonplus.
- Po wgraniu podpisanej umowy – około 4-5 dni obecnie zajmuje podpis umowy ze strony MARR. Od tego momentu mają państwo max 10 dni kalendarzowych na opłatę wkładu własnego w wysokości 20% . Po tym czasie umowa nie wejdzie w życie i stracą państwo dotację. Uwaga – każda firma ma inny rachunek do wpłaty wkładu własnego (!).
- Po podpisaniu umowy konieczne jest zalogowanie się w portalu mBonplus i potwierdzenie przez kliknięcie oświadczenia otrzymania zaświadczenia o pomocy de minimis.
- Po otrzymaniu wkładu własnego (jeśli państwo nie korzystali jeszcze z usług zawartych w Bazie Usług Rozwojowych), proszeni są państwo o założenie konta w Bazie Usług Rozwojowych i dodanie państwa firmy (przycisk jak niżej). To już ostatni krok aby połączyć nadane państwu bony rozwojowe z funkcjonalnością wykorzystania ich na usługi rozwojowe.
Tak więc Agencja obecnie skupia się na zawarciu i uruchomieniu usług z jednoczesną weryfikacją wniosków. Proszę spokojnie zaczekać. Nie dzieje się nic złego.
Zobacz jak wyglądało jedno z realizowanych przez nasz zespół szkoleń!