Jak pozyskać nawet 130.000 PLN dotacji na zwiększenie dochodów w firmie bez angażowania czasu i obawy o konieczność zwrotu środków

Bony Sukcesu

Dotacje unijne są formą bezzwrotnego finansowania celów jakie Unia Europejska uznaje za priorytetowe, aby wyrównać poziom m.i.n gospodarek europejskich, standardy świadczenia usług czy też kompetencji. Z dotacji można finansować tworzenie miejsc pracy, zakupy środków trwałych, szkolenia czy doradztwo. W zależności od programu unijnego jest on realizowany przez dedykowaną mu instytucję. 

Dotacje to temat znany od 2004 roku. Narosło wobec nich sporo mitów i przekonań, są to już dziś przekonania ograniczające. Faktem jest, że w przeszłości wielokrotnie mieliśmy do czynienia z dotacjami, co do których nie znaliśmy celu. Samo napisanie biznesplanu na czasem 150-200 stron to już był czas i wymagał często zewnętrznej wyspecjalizowanej pod dany program unijny firmy, która używając nowomowy umiała wytłumaczyć urzędnikowi cel i zamiary przedsiębiorcy a do tego kosztowała kilkanaście tysięcy złotych. 

Wiele firm małych czy średnich często w przeszłości miała kontakt z dotowanymi formami czy to zakupu usług czy zatrudnienia w swojej firmie. Z rozmów z naszymi klientami wynika, że mimo możliwości otrzymania darmowych środków, często są gotowe nie skorzystać z takiej możliwości z kilku względów:

  1. Ilość dokumentacji, którą należy przygotować jest tak duża a otrzymanie dotacji tak niepewne i uznaniowe, że często właściciele lub managerowie rezygnują z tej możliwości.
  2. Przeznaczenie dotacji jest niejasne a zapisy regulaminów budzą obawy o potencjalną konieczność zwrotu dotacji.
  3. Dokumentacja do rozliczenia dotacji zawiera wskaźniki i zapisy niezrozumiałe dla przedsiębiorców.
  4. Potencjalna kontrola dotacji kojarzona jest z kontrolami innych instytucji i wydaje się mieć zabarwienie dążące do wykazania błędów w dotacji i jej rozliczeniu.

W tym artykule powiemy jak przygotować się do dotacji nie mieć problemu z jej rozliczeniem. 

Po pierwsze – uczciwość i transparencja. Przygotowując dokumentację, wszystko musi być jasne dla Ciebie jak i osoby weryfikującej dotację. Dokumenty powinny być spójne z tym co jest publicznie dostępne lub co jest załącznikiem do wniosku. Dla przykładu – jeśli jesteś proszony o podanie przychodów za ostatnie trzy lata to podaj je dokładnie z sprawozdań finansowych lub PIT. W większości programów dotacyjnych wielkość przychodów lub inne badane wskaźniki nie mają na celu oceny kondycji twojej firmy tylko służą analizie spełnienia kryteriów dotacyjnych i określenia wielkości firmy. Dla przykładu podajemy niżej kryteria oceny przedsiębiorstw oficjalnie opublikowane na stronie Państwowej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Po drugie – zrozumienie. Jeśli masz wątpliwość na co można przeznaczyć dotację – skontaktuj się z jednym z wielu punktów konsultacyjnych związanych z danym programem. Możesz również skorzystać z firmy doradczej, która przeprowadzi Cię przez cały proces.

Po trzecie – wspólny cel. Wiele firm nie wie o tym, że instytucje zajmujące się dotacjami są potem rozliczane z efektywności gospodarowania środkami i są zainteresowane tak jak Ty, aby dotacje zostały przyznane i użyte na konkretny cel. W przeciwnym wypadku instytucja finansująca oceniana jest negatywnie i ma problem z utykaniem kolejnych środków unijnych a nieefektywna alokacja środków i jej zwroty mają odbicie w ich budżetach na przyszłą obsługę programu. Instytucje, które przyznają dotacje najczęściej są instytucjami pomostowymi które odpowiadają za dystrybucję i rozliczenie środków unijnych i startują w przetargach wewnętrznych na obsługi danego programu, gdzie muszą udokumentować swoje własne koszty obsługi dotacji.

Po czwarte – korzystaj! Dotacje unijne powoli ulegają wyczerpaniu. Pochodzą one z naszych podatków, wpłacanych do budżetów unijnych. Mają na celu dostosowanie warunków i kompetencji firm do poziomu unijnego, tak abyśmy mogli konkurować stosując jak najlepsze kompetencje i rozwiązania.

Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookies, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Pliki cookies są stosowane w szczególności w celach prawidłowego świadczenia usług, analiz, statystyk. Więcej informacji o tym, a także o możliwości zmiany ustawień i uzyskasz w Polityce Prywatności Polityka Prywatności and Regulamin

Verified by MonsterInsights