Czy Polskie firmy traktują BHP poważnie

Czy traktujemy Przepisy BHP poważnie?

Czy Polskie firmy traktują BHP poważnie?

BHP to skrót, który z pewnością większość osób zna lub przynajmniej kojarzy. Temat bezpieczeństwa i higieny pracy jest niezwykle ważny z punktu widzenia zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Jednak czy polskie firmy na pewno poważnie traktują ten temat? Na to i wiele innych pytań związanych z tym zagadnieniem, postaramy się odpowiedzieć w naszym najnowszym artykule — zapraszamy do lektury!

Zacznijmy od początku

Słowem wstępu warto na chwilę odnieść się do samego pojęcia BHP, czyli Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Jest to bowiem nic innego, jak zbiór zasad, które określają sposób wykonywania pracy przez pracownika tak, aby zapewnić mu bezpieczne oraz higieniczne warunki zgodnie z Kodeksem pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320). W firmach wprowadza się poszczególnie działania związane z BHP, aby nadzorować i kontrolować, czy przyjęte zasady są na pewno respektowane.

Lista wytycznych jest naprawdę długa, dlatego przybliżymy jedynie przykłady tego, czego mogą dotyczyć wspomniane wcześniej zasady. Zgodnie z nim, pracodawca musi zapewnić pracownikom w pomieszczeniach między innymi oświetlenie naturalne oraz sztuczne, jak i odpowiednią temperaturę powietrza. Dotyczy to także ochrony przed drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia. W wielu firmach normy te rozbudowane są dodatkowe punkty, które determinuje często dana branża.

Jak to jest z przestrzeganiem zasad BHP?

Chociaż prawnie każdy zatrudniający zobowiązany jest do wdrożenia i przestrzegania norm pracy, to w praktyce z ich respektowaniem bywa różnie. Najczęściej takie problemy zostają zauważane po niespodziewanej kontroli lub, co gorsze, gdy dojdzie do nieszczęśliwego wypadku w zakładzie pracy. Kary i konsekwencje bywają ogromne, dlatego nie można lekceważyć zasad BHP. Warto zaznaczyć, że ich bagatelizowanie przez pracodawcę stanowi prawnie wykroczenie, które zagrożone jest karą grzywny od tysiąca do nawet trzydziestu tysięcy złotych. Co ważne, kompletnie nie ma znaczenia, czy w danym zakładzie pracy doszło do wypadku związanego z brakiem wdrożenia regulacji bezpieczeństwa i higieny pracy przez pracodawcę. Bowiem sam fakt dopuszczenia do takiej sytuacji wystarczy, aby ukarać właściciela firmy.

Jakie działania w firmie warto podjąć, aby BHP było na najwyższym poziomie?

Trzeba podkreślić, że do wielu sytuacji czasami dochodzi zupełnie przypadkiem i zarówno przedsiębiorca, jak i pracownik, nie mają złych intencji. Wystarczy chwila nieuwagi lub niedoprecyzowanie pewnych kwestii, aby uznać, że sady BHP na danym polu nie zostały wdrożone. Żeby do tego nie dopuszczać, należy inwestować w różnego rodzaju działania wspierające. Mogą to być regularne szkolenia kadry, dotacje na wdrożenie środków ochronnych, czy też materiały propagujące prawidłowe zachowania w miejscu pracy. Spory odsetek firm decyduje się także na wdrożenie kar dla zatrudnionych, którzy nie przestrzegają zasad. Z tego względu kluczowe jest wdrożenie pracownika z zasad BHP, jeszcze przed pojęciem pracy na nadym stanowisku. Obecnie jest wiele inicjatyw, które skupiają się na działaniach wobec komfortu pracy, dlatego niezależnie od branży, każdy przedsiębiorca powinien znaleźć coś dla siebie. 

Jak zatem łatwo zauważyć, tematyka bezpieczeństwa i higieny pracy to niezwykle ważny oraz rozległy temat. Ze względu na to, że dotyczy każdego pracownika i przedsiębiorcy, trzeba się z nią zaznajomić. Warto na bieżąco sprawdzać możliwości szkoleń oraz rynku pod względem wdrażanych technologii i rozwiązań w firmach, które na celu mają zagwarantowanie maksymalnej ochrony. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki okazały się cenne i pomocne. W przypadku, jeśli potrzebne jest wdrożenie rozwiązań i ich sfinansowanie – na dotacje trwa do 18 maja a szczegóły są opisane na stronie: Dotacja ZUS do 300 tyś PLN na poprawę BHP

Korzystając z naszej strony, zgadzasz się na używanie plików cookies, które są instalowane na Twoim urządzeniu końcowym. Pliki cookies są stosowane w szczególności w celach prawidłowego świadczenia usług, analiz, statystyk. Więcej informacji o tym, a także o możliwości zmiany ustawień i uzyskasz w Polityce Prywatności Polityka Prywatności and Regulamin

Verified by MonsterInsights